Jednoduché, no efektné!

Využite materiál, ktorý máte doma, na záhrade, či v pivnici a vyčarujte z neho takýto dizajnový doplnok – lampu vhodnú na nočný stolík alebo ako dekoráciu do obývačky doma alebo na chalupe.

Materiál:

 • Kúsok dreveného pníka (výška cca 20 cm) – 0€
 • Plastová objímka – 0,50€
 • Sieťový kábel so zástrčkou (flexo) – 3€
 • Káblový spínač – 1,80€

Pomôcky:

 • Kefu na očistenie pníka
 • Orezávací nôž
 • Skrutkovač – plochý aj krížový
 • Forstnerov vrták priemeru objímky
 • Fortnerov vrták priemeru menšieho ako objímka
 • Vŕtačka
 • Vrták väčšieho priemeru ako je kábel

 

POSTUP:

 1. Kefkou si očistíme pník od prachu, špiny, machu a iných nečistôt.

1

 

2. Forstnerovým vrtákom s rovnakým priemerom ako má objímka vyvŕtame do pníka dieru vysokú ako je výška objímky – musí tam poľahky zapadnúť celá. Potom vymeníme vrták za ten s menším priemerom a prehĺbime otvor. Bude sa nám ľahšie prevliekať kábel.

2 4

 

 1. Odmeriame si hĺbku vyvŕtaného stredového otvoru a naznačíme si ho značkou na vonkajšej kôre. Bude to vodítko, kde máme vŕtať. Do vŕtačky si upneme jednoduchý vrták priemeru o trošku väčší ako je priemer káblu. Vyvŕtame s ním prepojovaciu dieru od kôry až po stredový otvor.

5

 1. Elektrická časť: Sieťový kábel skrátime o 40 cm. Na tomto odrezku z kábla si opatrne pomocou orezávacieho nožíka odhalíme na obidvoch koncoch medené drôty vo vnútri kábla.

6 7

 1. Objímku otvoríme za pomoci skrutkovača.

8

6. Prevlečieme kábel cez vrchnú časť objímky a modrý a hnedý kábel zasunieme do otvorov v objímke. Vrchnú „čiapočku“ objímky opäť zaklapneme.

9

 1. Takto pripravenú objímku s káblom prevlečime cez pripravený otvor v pníku.

10

8. Koniec káblu spojeného s objímkou si pripojíme ku spínaču. Takisto k spínaču pripojíme koniec kábla so zástrčkou. Dôležité je, aby na jednej strane boli obidva modré kábliky a na druhej obidva hnedé. Len tak sa elektrický obvod uzatvorí. Zatvoríme vrch spínača a máme hotovo. J

12 11

 

„Upcycling“

Všetky elektrické komponenty sa dajú kúpiť v špecializovaných elektro obchodoch alebo na internete. Ak sa vám však nechce zháňať jednotlivý materiál a vyrábať vlastný elektrický kábel, v niektorých obchodných domoch s nábytkom sa dá zohnať už hotový lampový kábel so spínačom, zástrčkou a objímkou. Alebo využite kábel zo starej lampy, ktorú máte doma a nepoužívate ju. To je práve podstata Upcyclingu – kreatívne znova využiť a použiť vec, ktorú už vlastníte a nenakupovať zbytočne novú.

 

Bezpečnosť

V obchodoch s farbami a lakmi nájdete priesvitný nehorľavý náter na drevo. Býva drahší (1 liter za cca 20€), no takýto náter vám ochráni drevené predmety, ktoré prichádzajú do styku s elektrinou a teplom pred ohňom a je ich dobré takýmto náterom potrieť. Rýchlo sa vsakuje, je nezmývateľný a nie je škodlivý pre prírodu a zvieratá. Takýto náter chráni drevo aj voči vlhkosti. Pozor však, takto ošetrené drevo môže trochu stmavnúť.

Čo sa týka žiarovky, pri drevených lampách vždy používajte plastovú LED žiarovku, v žiadnom prípade nie klasické sklenené vysoko wattové žiarovky.

___________________________________________________________

Tento fotopostup bol publikovaný v časopise Urob si sám / sept. 2017.

22154148_766183610252461_8838875308776789359_n