V spolupráci s fínskym developerom YIT Slovakia sme pripravili takýto fotonávod na výrobu veľkonočnej dekorácie v netradičnom (pre nás tradičnom) štýle. 🙂
Pripravte si podľa nášho návodu vkusné veľkonočné vajíčka, ktoré len tak ľahko nerozbijete. Určite sa zabavíte a zároveň si vyskúšate novú techniku a prácu s betónom. 😉

Celý návod (a aj ďalšie inšpirácie v severskom štýle) nájdete na ich blogu: http://blog.yithome.sk/Blog/view/betonove-velkonocne-vajicka
Na výrobu betónových vajíčok budete potrebovať:
vyfúknuté škrupiny od vajíčok, vypláchnuté a presušené
1 diel (napríklad 1 plastový kelímok) bieleho cementu (kúpite v hobby predajniach alebo stavebninách)
1/2 dielu (1/2 plastového kelímku) piesku
vodu
lepiacu pásku
starú plastovú misku na miešanie betónu
lyžičku
jednorázové rukavice
kartónový obal od vajíčok (aby sa nám lepšie pracovalo pri plnení škrupiniek)
orezávací nožík (voliteľné)
podložka, noviny alebo kartón, aby ste si ochránili stôl
na zdobenie: čierne fixky s rôznymi hrúbkami hrotov, akrylové farby, tabuľová farba, rôzne nálepky, tetovačky, povrázky a i.

Postup:
1. Škrupinky si očistíme od prebytočných úlomkov, jednu dierku prelepíme lepiacou páskou, druhú zväčšíme asi na priemer 1,5 cm, aby sa nám do vajíčka lahšie nalieval betón. Do kartónového obalu si škrupinky uložíme zalepenou stranou nadol.

2. Namiešame si betón. V miske najskôr dôkladne premiešajte cement s pieskom. Začnite prilievať vodu po troškách (na 4 vajíčka budete potrebovať dokopy max. deci vody) a premiešajte. Pridávajte vodu a miešajte, až kým betón nebude mať konzistenciu hladkého cesta ako na palacinky. Pozor, betón nemôže byť vodnatý. Ak ste to prehnali s vodou, prisypte do zmesi trošku cementu, až kým nezískate požadovanú konzistenciu.

3. Betónom naplníme pripravené škrupinky od vajec. Priebežne pri plnení trasieme s každým vajíčkom, aby sme dostali von bublinky a aby sa nám vnútri betón rovnomerne rozložil až po okraje.

4. Necháme tvrdnúť 24 hodín v miestnosti s teplotou vyššou ako 15 stupňov. Po vytvrdnutí odstránime škrupinku. Pomôcť si môžeme hrotom orezávacieho nožíka, aby sme si nezničili nechty. 🙂 Po odstránení škrupiny necháme vajíčka preschnúť ďalších 24 hodín.

5. Po úplnom vyschnutí sa môžeme pustiť do zdobenia. Použite svoju fantáziu a veci, čo máte doma – povrázky, bavlnky, nálepky, farby, fixky, kúsky látok, ozdobné lepiace pásky, čokoľvek, čo sa Vám páči.

Ja som si zvolila minimalistický dizajn vajíčok – niektoré som pokreslila čiernou fixkou, ďalšie som natrela tabuľovou farbou, na ktorú môžete bielou pastelkou napísať zmývateľný odkaz alebo venovanie šibačom. 🙂

zuz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Zaškrtnúť pole je povinné.

*

Súhlasím