„Himmeli“ je tradičná fínska ozdoba a štýl viazania dekorácií. Pôvodne bola zhotovovaná zo suchej slamy a uväzovala sa nad štedrovečerný stôl, aby priniesla hojnosť úrody na ďalší rok. Časom našla využitie aj mimo vianočného obdobia a stala sa obľúbeným bytovým doplnkom. Moderné himmeli dekorácie sa viažu z kovových alebo sklenených rúrok pomocou tenkého drôtika. Rôznymi štýlmi viazania vznikajú veľmi efektné závesné geometrické dekorácie. Inšpirujte sa touto škandinávskou technikou a vyrobte si nevšednú dekoráciu na stôl.

Budete potrebovať:

  • Tenký ohybný drôtik (priemer záleží od vnútorného priemeru rúrky).
  • Mosadzné rúrky (zoženiete na internete v kreatívnych potrebách alebo v stavebninách, dlhé 0,5 – 1 m – takúto rúrku treba narezať na kratšie). Ak nemáte mosadzné rúrky, použite tenké plastové slamky. 🙂
  • Nožnice na strihanie drôtu.

 

1

Postup:

1. Rúrku/slamky si narežeme na 3 veľkosti, podľa toho, akú veľkú dekoráciu chceme mať. Naša výsledná dekorácia má rozmery 15 x 13,5 a na to sme použili:

– 5 x 12 cm rúrky (základná veľkosť)

– 5 x 8 cm rúrky (2/3 zo základnej veľkosti)

– 15 x 6 cm rúrky (1/2 zo základnej veľkosti)

Podľa tohto pomeru si narežete akýkoľvek rozmer rúrok/slamiek – podľa želanej finálnej veľkosti doplnku.

2. Odstrihneme si drôtik, asi 1m (vždy je lepšie pracovať s kratšími dĺžkami a potom prípadne nadpájať ďalší kúsok drôtika) a prevlečieme ho cez prvú 8 cm rúrku (stredná veľkosť). Zahneme – drôtik sa nám tak nevyvlečie.
2
3. Na drôtik navlečieme zvyšné štyri 8 cm rúrky a ukončíme to tak, že koniec drôtika prevlečieme cez vnútro prvej rúrky. Tým nám vznikne päťhranná obruč.
3
4. Na drôtik navlečieme 2 kusy najdlhších, 12 cm rúrok. Koniec drôtika prevlečieme cez rúrku, ktorá je oproti a vznikne nám vrchol dekorácie.
5
5. Druhú 12 cm rúrku navlečieme na drôtik a smerujeme na vrchol dekorácie, kde drôtik niekoľkokrát obmotáme o vrchol. Pokračujeme tak, že si navlečieme ďalšiu 12 cm rúrku a prevlečieme drôtik o susednú rúrku tak, že nám vznikne pyramídka.
6
6. Z nej ťaháme drôtik s navlečenými rúrkami podľa nákresu – používame najmenšie, 6 cm rúrky. V podstate je jedno, akými ťahmi dosiahnete požadovaný tvar, nemáte sa ako pomýliť, keď budete drôtik prepletať cez vnútra susedných rúrok.
8
7. Posledným krokom je spojiť vrcholy okrajových trojuholníčkov ďalšou rúrkou. Zostalo nám posledných 5 ks najkratších rúrok, ktoré na toto použijeme.
11
8. Pretŕčajúce drôtiky zakrútime okolo spojov a konce odstrihneme. Hotovo! 🙂
13

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Zaškrtnúť pole je povinné.

*

Súhlasím