Naša nová kolekcia CLEAN OCEAN je iná ako predošlé.

Nie je nám jedno, čo sa aktuálne na planéte deje. Na súši, či v oceánoch.

Niekto by mohol namietať, že veď nežijeme na pobreží, oceány sú od nás ďaleko a nie je to naša vec. Ale zamyslime sa trošku nad tým.

Naša planéta je veľmi vzácny prepojený ekosystém. Počuli ste už o Efekte motýlích krídel? Názov je odvodený od predstavy, že aj niečo tak malé, ako je trepotanie motýlich krídiel na jednom konci sveta, môže v konečnom dôsledku vyvolať tornádo na druhej strane Zeme.

Až 80% života na Zemi sa nachádza pod vodou. Moria vyrábajú väčšinu nášho kyslíku, ovplyvňujú počasie, regulujú klímu, poháňajú cirkuláciu energie v prírode, zabezpečujú transport vodných más a udržujú Zem obývateľnú. (Greenpeace, 2019).

Bez svetového oceánu by jednoducho na Zemi nebol možný život.

Samozrejme platí to aj naopak – my svojim správaním vo vnútrozemí vieme definitívne ovplyvňovať kvalitu oceánov. Svojím ľahostajným správaním sme napáchali priveľa škôd. Považujeme oceány za samozrejmosť a oni pritom “volajú na poplach”.

Dostala sa k nám jedna informácia z kalifornskej organizácie Algalita, ktorá sa venuje morskému výskumu. Pri rozbore vody zistili, že obsahuje 6x viac mikroplastov ako planktónu.  Tieto plasty si potom morské živočíchy mýlia s potravou a plasty sa im dostávajú do tela (a nakoniec na náš tanier a tým sa k nám vlastne vracajú – vidíte to prepojenie?).

V čom vidíme najväčší problém?

Trápi nás masívny úhyn živočíchov v dôsledku znečistenia a plastov v oceánoch a moriach, nedovolený rybolov vzácnych druhov (častokrát ako dôsledok nadmerného priemyselného rybolovu) a miznutie biotopov – koralov.

Preto sme sa rozhodli, že naša ďalšia kolekcia bude venovaná a symbolizovaná oceánskymi živočíchmi – veľrybou, delfínom a korytnačkou. Odlišná od predchádzajúcich kolekcií je táto jasným dobročinným rozmerom.  Za každú predanú nástenku z tejto kolekcie prispejeme 10€, a z každých predaných náušníc 5€  organizácii, ktorá sa venuje čisteniu a ochrane oceánov a morí.

Každý mesiac predstavíme na našom FB a IG profile vybranú organizáciu, ktorej pošleme transparentne cez oficiálny zbierkový účet sumu vyzbieranú za to konkrétne obdobie.

Celú kolekciu CLEAN OCEAN, ktorá pozostáva z 3 druhov kovových nástenkových dekorácií a 3 druhov visiacich náušníc nájdete v našom eshope. 

     

  

Veľmi dúfame, že sa naša iniciatíva dostane k podobne zmýšľajúcim jednotlivcom a spoločnostiam, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty a postoje ako my a spoločne pomôžeme zlepšiť prostredie a podmienky okolo nás. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

* Zaškrtnúť pole je povinné.

*

Súhlasím